Zvýšená potřeba v důsledku stresu

Stres vyvolává v těle množství reakcí, jako je zrychlení srdeční frekvence, zvýšení krevního tlaku, dechové frekvence a svalového napětí. Ve zvýšeném množství se uvolňují "Stresové hormony" – adrenalin, noradrenalin a kortizol. Tím se tělo dostává do vysokého napětí. V důsledku zvýšené fyziologické aktivity spotřebovává organismus více vitamínů, minerálních látek a stopových prvků, aby dokázalo pokrýt zvýšenou energetickou spotřebu. Navíc se zvyšuje spotřeba speciálních aminokyselin, které jsou mimořádně důležité pro tvorbu neurotransmiterů a hormonů.

Pozor na varovné příznaky

Jestliže se energetické rezervy v důsledku stálého zatížení snižují, vysílá tělo typické signály: poklesy soustředění, neklidný spánek, vyčerpání, iritabilita, oslabená obranyschopnost. Navíc může stres zatížit zažívací trakt, případně vyvolávat stavy napětí a bolesti hlavy.

Zlepšená tolerance ke stresu

Redukovat stres a vyhnout se možnému stavu vyhoření, takzvanému "Burn-Out", mohou pomoci uvolňovací cviky, dostatečný spánek, pohyb a vyvážená strava. Mentální a tělesnou výkonnost mohou podpořit vybrané kombinace mikroživin. Ke zvýšení odolnosti organismu vůči negativním účinkům stresu přispívají rovněž speciální rostlinné extrakty.

Stres a výživa

Právě v období stresu se pokrmy často skládají z rychlých hotových jídel a v mezidobí konzumovaných sladkostí. Tato potrava bohatá na cukr a kalorie se skládá zpravidla z rafinovaných uhlohydrátů, solí a nasycených mastných kyselin. To sice organismu krátkodobě dodává rychle využitelnou energii, ale negativní dopady na organismus jsou dalekosáhlé. Začínají se projevovat propady v soustředění, chronická únava a malá odolnost proti podráždění. Při zvýšené tělesné a duševní zátěži vzroste potřeba vitamínů, stopových prvků a minerálních látek, protože tyto živiny podporují energetické hospodářství, zvyšují výkonnost a jsou důležité pro boj proti únavě. Nevyvážený způsob výživy může podpořit chronický nedostatek živin - rozběhne se alarmující cyklus.

stres

Doporučení v boji se stresem

  • Dostatečně pít - aby bylo tělo schopno podávat optimální výkon, potřebuje minimálně 1,5 až 2 litry tekutin denně. Pijte proto dostatek čisté nebo minerální vody a zředěných ovocných a zeleninových šťáv. Omezte nápoje obsahující kofein! Pijte bylinkové čaje (např.: meduňka) mají uvolňující a uklidňující vlastnosti.
  • Stravujte se zdravě – konzumujte dostatek ovoce a zeleniny. Preferujte potraviny s nízkým glykemickým indexem, dávejte přednost celozrnným výrobkům, ty mohou snížit silné výkyvy hladiny cukru v krvi. Nezapomínejte na bílkoviny. Jsou substrátem pro tvorbu hormonů a neurotransmtierů. Připravujte si domácí, vařené pokrmy. A sledujte etikety, aby jste věděli co jíte.
  • Ořechy a vysoce hodnotné rostlinné oleje – (např.: světlicový olej, lněný olej) poskytují důležité esenciální mastné kyseliny a vitamíny rozpustné v tucích (vitamín A, D, E, K).
  • Prášek Basenpulver (což je alkalická směs minerálních solí) – rozpuštěný ve vodě a vypitý asi 1 hodinu po večeři podporuje regeneraci a kvalitu spánku.
  • Řešte stres komplexně - pravidelný pohyb, sport, uvolňovací cviky a masáže poskytují mimo jiné dobré možnosti k řešení emocionálních napětí jakož i rychlejšímu odbourávání stresu.